DANI MEDIJSKE PISMENOSTI U OŠ VOLTINO

od 16. do 27. svibnja 2022.

Prema istraživanjima i anketama koje su proveli UNICEF i Mreža mladih Hrvatske svaka deseta mlada osoba kaže da uopće nije imala priliku u školi učiti o medijskoj pismenosti. Oni koji jesu – do sada su učili o cyberbullyingu (elektroničkom nasilju), sigurnosti na internetu i zaštiti osobnih podataka, a nisu imali priliku učiti o cybergroomingu (elektroničkom vrbovanju) i analizi medijskih sadržaja.

Među temama koje ih najviše zanimaju i o kojima žele učiti, ističu se prepoznavanje lažnih vijesti i dezinformacija, utjecaj korištenja društvenih mreža na mentalno zdravlje, zaštita osobnih podataka i slično.

U OŠ Voltino kroz razne aktivnosti u razrednoj i predmetnoj nastavi obilježeni su dani medijske pismenosti.
Učenici 1. a i 1. c razreda pogledali su Video o medijima: Medijska pismenost za najmlađe te imali radioncu: Varke slika nakon koje su napravili plakat.
Učenici 3. c razreda imali su radionicu Mediji i emocije te izradili plakat na temu Materijali za razvoj medijske i emocionalne pismenosti.
Učenici 7. a razreda izradili su plakat na temu Poštivanje sebe i drugih u virtualnom svijetu.
Učenici 8. c razreda imali su radionicu o videoigrama Igrajmo sigurno te izradili videomaterijale i plakate.