Projekt Školica heklanja "Cvijetak"

pokrenut je 2012. godine u Mjesecu hrvatske knjige. Tema MHK te je godine bila posvećena Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti. Druženjem s našim bakama iz zaborava smo vratili heklanje i ručni rad koji su djeca s oduševljenjem prihvatila. Kukičanje (heklanje) je jednostavna tehnika ručnoga rada. Poboljšava koncentraciju, razvija kreativnost, strpljenje i ustrajnost, smanjuje razinu stresa.

Školica heklanja "Cvijetak" održava se kao izvannastavna aktivnost u produženom boravku u OŠ Voltino, a jednom mjesečno okupljamo se i organiziramo radionice, edukacije i humanitarne akcije u našoj dragoj Knjižnici Voltino. Učenici od 1. do 8. razreda uključuju se prema osobnom interesu i motiviranosti. Razmjenjujući ideje i korisne savjete s bakama i mamama naši mali učenici postaju pravi veliki čuvari tradicije. Svake godine pokušavamo osmisliti novu ideju za prezentaciju našeg rada: heklani nakit (ogrlice, trake za kosu, narukvice, prstene, naušnice), heklane bookmarkere, heklane ukrase za šalice, torbice za knjige i poklon vrećice, čestitke s heklanim motivima, 100 cvjetića za unikatne instalacije povodom 100. dana škole, heklane mirisne cvjetove, heklane pernice, privjeske, anđeleke, ukrase za bor, pisanice, heklane (taktilne) društvene igre, heklane kocke pričalice, heklane likove iz priča...